Ako na spracovanie fotografií

Každý fotograf si časom dokáže vytvoriť vlastný workflow pre spracovanie fotografií, ktoré počas fotenia získa. Využíva pri tom nástroje, ktoré má k dispozícii. Najčastejšie používanými, dovolím si tvrdiť aj v našich podmienkach, sú nástroje Adobe. Väčšina fotografov, ktorí či už začínajú, alebo sú pokročilejšími (avšak aj mnoho profesionálov), volí práve balík Adobe Creative Cloud Photography Plan, ktorý obsahuje dva hlavné nástroje, a to Lightroom a Photoshop. Aj môj workflow je postavený hlavne na týchto softvéroch, avšak tam nezačína. Poďme teda pekne po poriadku.

Začíname

Môj workflow začína už pred samotným fotením. Uistiť sa, či mám nabité batérie. Obvykle mám pri sebe 4, hoci napríklad celý hokejový zápas nafotím aj na jednu. Skontrolovať karty vo foťáku, sformátovať ich. Chcem vždy začínať na prázdne karty. Skontrolovať náhradné karty. Vizuálna kontrola tela a objektívov. Všetko zbaliť do batoha a hurá na fotenie.

Počas fotenia využívam zápis na dve karty. Na rýchlejšiu compact flash kartu zapisujem RAWy, na pomalšiu (stále rýchlu) SD kartu JPG súbory. Prezeranie fotografií vo foťáku mám nastavené na SD kartu. Ak teda potrebujem rýchlo nejaké snímky dostať do sveta, pripojím sa k foťáku telefónom cez WiFi a posielam JPGy, ktoré ešte prípadne doupravím a orežem v telefóne (na to sa mi osvedčil Snapseed). Niektoré fotky, ktoré počas prezerania zaujmú moju pozornosť, označujem pomocou ratingu priamo vo foťáku. Takto ich už označené nájdem aj neskôr pri spracovaní.

Po dofotení

Culling v Adobe Bridge

Po skončení fotenia a príchode k počítaču putuje okamžite CF karta do čítačky a kompletný obsah kopírujem na interný disk. Takto viem, že RAWy mám na minimálne dvoch miestach, v prípade núdze ešte k dispozícii aj JPG. Po skopírovaní ide karta naspäť do tela, avšak RAWy na nej stále ostávajú. Karty nemažem a neformátujem až do momentu, keď mám fotky vypublikované/odovzdané.

Import do Lightroomu a úpravy

Z interného disku nastáva následne proces nazývaný culling – rýchle prezretie všetkých fotiek bez úprav, s označením tých, ktoré budú ďalej odložené, spracované alebo sú vhodné na okamžité odovzdanie. Tento proces prebieha v Adobe Bridge, ktorý je rovnako súčasťou balíka spolu s Lightroomom a Photoshopom. Adobe Bridge býva často prehliadaný, preto si myslím, že sa k nemu ešte čoskoro vrátim vo vlastnom poste. V tomto momente mi pomáha aj rating fotiek z foťáku, ktorý je v RAWoch zapísaný, preto sú niektoré predvybrané.

Označené fotografie následne importujem do Lightroomu. Vďaka spolupráci jednotlivých programom v Adobe suite Lightroom importuje len označené fotografie. Počas importu aplikujem na fotky IPTC profil upravený v LR. Jedná sa o jednoduchší nástroj na popisovanie fotografií, ako napríklad nájdete v CameraBits Photo Mechanicu, avšak pre moje potreby zatiaľ postačuje. Fotky sa importujú na druhý rýchly disk, počas importu sa premenujú, aplikujú sa kľúčové slová. Prebehne tiež konverzia do DNG – Digital Negative formátu. DNG je skvelý fotmát pre RAW, ktorý napr. oproti CR2 formátu od Canonu produkuje o cca 20% menšie súbory.

Počas importu sa síce s Lightroomom dá pracovať, avšak nie je to práve optimálna práca. Preto s úpravami čakám. Nakoľko však obvykle zverejňujem odkaz do Lightroom collection zdieľanej z Lightroomu CC, v tomto momente vytváram v LR collection, obvykle ju aj hneď označím ako „target collection“ pre rýchle pridávanie fotiek pomocou klávesovej skratky (skúste stlačiť B v Lightroome) a označujem ju ako public, aby do nej bol umožnený prístup.

Až po kompletnom dokončení importu do Lightroomu pristupujem k úprave fotiek podľa ich predchádzajúceho označenia. Nakoľko sa jedná o RAWy, minimálne doladenie kontrastu a sýtosti farieb a orez je mojou úpravou. Nepoužívam presety, avšak veľmi často, pokiaľ sa jedná o fotky z rovnakého prostredia, využívam kopírovanie nastavení z jednej fotografie na ďalšie (Cmd/Ctrl + Shift + C, Cmd/Ctrl + Shift + V). Kopírujem takto nastavenia vyváženia bielej, profil objektívu, úpravy kontrastu a základné úpravy ako tiene, highlighty, nasýtenie farieb.

Ako to vyzerá u mňa v Lightroome

V prípade potreby fotku doupravujem vo Photoshope. Obvykle je tento krok závislý od typu fotenia, prípadne pre koho fotky pripravujem. Do Photoshopu idem naozaj len v nutných prípadoch po špecifické úpravy, ktoré v LR nie sú možné, alebo je efektívnejšie ich spraviť v PS. Fotky, u ktorých ukončím úpravu obvykle priamo putujú do vyššie spomínanej zdieľanej collection, synchronizujú sa do Adobe cloudu ja prechádzam na ďalšiu fotku.

Čo ďalej?

Po prejdení všetkých vybraných fotografií mám k dispozícii odložené a upravené fotky na lokálnom disku, upravené zároveň aj v Adobe Lightroom CC pripravené na zdieľanie. V prípade potreby prichádza na rad export do formátu JPG s prípadným pridaním vodoznaku. Ak v úpravách presety v LR nepoužívam, pre export mi výrazne zjednodušujú život. Fotky sú obvykle do hodiny až troch (podľa množstva a urgentnosti) k dispozícii na vyzdieľanie a doručenie. Pre príklad, z jedného hokejového zápasu si zvyknem archivovať cca 200 fotografií, z ktorých cca 80 je zdieľaných s tímom pre ktorý fotím. Obsahujú aj prípadne highlighty zaslané skôr, len s detailnejšou úpravou. Ostatné ostávajú „okeywordované“ a popísané pre jednoduchšie vyhľadanie v prípade potreby v budúcnosti. Tu nastáva moment, kedy mám istotu, že môžem formátovať karty vo foťáku pre ďalšie použitie a mazať prvú kópiu karty z disku. Pravidelne následne fotky z interného disku zálohujem do ďalšej kópie na externé disky, prípadne cloudové úložisko.

Tento workflow zďaleka nie je ideálny, určite ani správny pre každé využitie. Moje potreby však napĺňa a ak vás v niečom inšpiroval, budem rád. Existujú určite mnohé vylepšenia a alternatívy, každý si určite vyberie také riešenie, ktoré mu bude vyhovovať.

INFORMÁCIA: Uvedené externé odkazy nie sú affiliate linkami a nemám z ich predaja alebo propagácie žiadny príjem. Prípadné ochranné známky sú vlastníctvom ich majiteľov.

Jeden komentár ku “Ako na spracovanie fotografií

  1. Spätný odkaz:Update workflowu - CameraBits Photo Mechanic - svatostraka.com

Komentáre sú zakázané.