Sigma 60-600mm f/4.5-6.3 DG OS HSM Sports Real life test

Ďakujem týmto spoločnosti Hama spol. s r.o., distribútorovi značky Sigma pre Slovenskú a Českú republiku za zapožičanie objektívu na testovanie.

Ako športového fotografa ma zaujímajú objektívy s dlhými ohniskovými vzdialenosťami. Za také považujem sklá, ktoré majú aspoň 300mm. V súčasnej ponuke si tak fotograf môže vybrať alebo pevné sklá (obvykle z možností 300, 400, 500, 600, 800mm) alebo zoomy (niečo ako Canon EF 200-400mm L IS USM s 1.4x telekonvertorom). Ak uvažujeme o svetelných objektívoch s f/2.8 pri 300-400mm alebo f/4 pri 500mm a viac, cenovky alebo začínajú minimálne číslicou 6, alebo majú číslic päť. Nie každý si tak na tieto objektívy trúfne, pokiaľ nemáte sakra bohatých klientov a vaše príjmy tieto ceny nepokryjú. Do pozornosti sa tak dostávajú výrobcovia „tretej strany“, ako napríklad Tamron či Sigma. Obe tieto spoločnosti majú veľmi zaujímavé zoomy 150-600mm s premenlivou clonou f/4.5-6.3 (Sigma v dvoch verziách, Contemporary a Sports), ktoré sú dostupné v zaujímavých cenách. Sigma má vo svojom portfóliu okrem toho aj veľmi zaujímavé zoomové sklo s ohniskom 120-300mm s clonou f/2.8. Okrem spomínaných však Sigma priniesla aj ďalší, veľmi atraktívny rozsah vo svojom objektíve Sigma 60-600mm f/4.5-6.3 DG OS HSM Sports.

Sigma 60-600mm f/4.5-6.3 DG OS HSM Sports
Sigma 60-600mm f/4.5-6.3 DG OS HSM Sports
Zdroj: www.sigma-foto.cz

Mnohí boli prekvapení, keď rozsah 60-600mm bol zaradený do portfólia Sigmy, mňa však zaujal na prvé počutie. Pre fotenie outdoorových športov ako futbal či americký futbal poskytuje tento objektív veľmi zaujímavý rozsah, ktorým pokryjete takmer celé ihrisko, čo je pozitívne najmä v prípadoch, keď môžete byť iba za bránkovou čiarou bez možnosti veľkého pohybu počas zápasu. Keďže okrem outdooru fotím i športy, ktoré využijú dlhšie ohnisko ako plávanie či hokej, zaujímalo ma, ako by si tento objektív počínal v našich halách. Jediným faktorom na zamyslenie ostávala premenlivá clona – o to väčšia však bola moja zvedavosť. Vďaka spoločnosti Hama, distribútora pre Sigmu v ČR a SR, som mal tak možnosť tento objektív vyskúšať počas jedného týždňa. Tešil som sa, že ho zoberiem na americký futbal, domáca sezóna však skončila v deň, keď som objektív vyzdvihoval, hľadal som teda iné možnosti. Mal som možnosť vyskúšať s týmto sklom fotiť futbal, hokej i plávanie, zobral som ho aj na jeden výlet a skúšal čo dokáže. Viac nižšie.

Hneď na prvý pohľad vzbudzuje rešpekt. 105mm veľký predný člen je prekvapivo zakrytý bežnou objektívovou krytkou, okrem ktorej je v balení s objektívom aj mäkké puzdro na prekrytie predného člena aj s nasadenou slnečnou clonou. Tá sa na objektív pripevňuje do vonkajšieho závitu a doťahuje skrutkou. Jej nasadením sa objektív predĺži o cca 9cm, v nezoomnutom stave pri ohnisku 60mm tak dosahuje s nasadenou clonou skoro 36cm. Pri zoome na 600mm sa dĺžka objektívu zväčší o ďalších cca 10cm. Napriek tomu je objektív veľmi dobre vyvážený a neťahá dopredu. Predný člen pri zoomovaní nerotuje, takže aj s nasadeným polarizačným filtrom nebudete mať problémy (hoci tento filter by som asi kupovať nechcel, vyjde vás pri tomto rozmere na vyše 200 Eur). Stabilite objektívu napomáha i relatívne dlhá statívová „noha“, ktorá je upravená na Arca-Swiss štandard, takže pre upevnenie na statívovú hlavu obvykle nepotrebujete na nohu montovať dodatočnú platničku. Zaujímavo Sigma vyriešila spojenie so statívovou objímkou – nohu je z nej možné pomocou pribaleného imbusového kľúča jednoducho odmontovať, takže ak nechcete aby vám pri fotení z ruky zavadzala, nemusíte ju odrotovať na objektíve alebo skladať aj s objímkou, stačí odmontovať nohu a objímku ponechať na tele. Pre nasadenie na monopod bez hlavy je noha vybavená dvoma závitmi, 3/8″ a 1/4″, je teda dostatočne univerzálna.

Môj testovací setup: Canon EOS 5D Mark IV + Sigma 60-600mm f/4.5-6.3 DG OS HSM Sports
Na Sigme zoom nastavený na 600mm. Fotené mobilom.

Nie je to náhoda že spomínam práve statívy a monopody. Okrem dlhého ohniska má tento objektív aj rešpektuhodnú hmotnosť, takmer 2,7kg, čo pri fotení športu už čoskoro začnete pociťovať v ľavej ruke. Napriek tomu táto hmotnosť mohla byť aj vyššia, Sigma ju však znížila výrobným procesom. V konštrukcii objektívu sú skombinované tri rôzne materiály, konkrétne hliník, uhlíkom tvrdený plast a tepelne stabilný kompozit. Aj keď objektív držíte v ruke, pocitovo je veľmi dobre skonštruovaný. Už aj samotné označenie Sports hovorí o jeho utesnení voči poveternostným vplyvom. Bajonetová objímka je ukončená tesnením, Sigma tvrdí, že objektív by mal v pohode obstáť v bežnom daždi. Toto som netestoval – ani som nemal tú možnosť a asi by som si ani netrúfol. Pri výsuvnom objektíve je tak ešte otázne aj množstvo prachu a vlhkosti, ktoré sa môžu do objektívu dostať, pocitovo je však skonštruovaný naozaj dobre. Pri zoomovaní som nepociťoval „dýchanie“ (pamätáme si na prachovú pumpu v podobe prvej verzie Canon 100-400mm), rovnako pevnosť vysunutej časti pri zoome bola veľmi dobrá, objektív sa „neviklal“, takže predpokladám že utesnenie je skutočne kvalitné.

Samotné zoomovanie je veľmi plynulé, hoci aj vďaka rozsahu je otočka od 60 po 600mm na zoomovacom prstenci dosť dlhá. Objektív však ponúka tiež možnosť zoomovania ťahom predného členu. Pre zabránenie samovoľnému vysúvaniu vo zvislej polohe je vybavený možnosťou uzamknutia. To je možné okrem krajných polôh využiť pri každej vyznačenej ohniskovej dĺžke (veľké plus Sigma). Zároveň, pokiaľ by vo vysunutom stave objektív dostal do predného člena impulz proti jeho vysunutiu, táto poistka uzamknutia zoomu sa automaticky uvoľní a zabráni tak zasunutím objektívu zničeniu a rozbitiu vášho obočia pri oku priloženom k hľadáčiku 🙂 Keď spomíname ochranné prvky, slnečná clona je na prednej hrane pogumovaná, pri priložení ku krehkejším materiálom tak nedôjde k ich poškodeniu.

Okrem spomínaných prvkov na tele objektívu ešte nájdeme prepínač ostrenia s tromi možnosťami – autofokus (AF), manuálny fokus (MF) a možnosťou automatického ostrenia s manuálnym override (MO). Obmedzovač vzdialenosti ostrenia má rovnako tri polohy, plný rozsah, ktorý začína minimálnou ostriacou vzdialenosťou zaujímavých 2,5m pri 600mm ohnisku (pri 60mm je to cca 95cm) po nekonečno, obmedzenie od minima po 6m a možnosťou ostriť od 6m do nekonečna. Tretím prepínačom je možnosť optickej stabilizácie, ktorú môžete vypnúť, zapnúť do plného módu stabilizácie obrazu vo všetkých smeroch alebo prepnúť do panning módu, kedy je obraz stabilizovaný na vertikálnej osi. Štvrtým, veľmi zaujímavým prepínačom na tele objektívu je možnosť nastaviť si dva vlastné módy správania objektívu. Tie je možné nastaviť pomocou Sigma docku. Ten som bohužiaľ k dispozícii nemal, takže tieto možnosti som nevyužil. S jeho pomocou môžete nastaviť obmedzovač ostriacej vzdialenosti, správanie a rýchlosť stabilizácie, rovnako ako doladiť ostrenie. To je možnosť, ktorá mi chýbala asi najviac, no prekvapujúco to nebolo veľmi kritické. Pri niektorých situáciách však bolo vidno že autofokus nie je vždy úplne presný, to je však charakteristické pre každý objektív v kombinácii s DSLR telom.

Aký bol môj testovací setup? Objektív som používal na tele Canon EOS 5D Mark IV, fotil som z ruky ako aj na monopode. O kategórii objektívov Sports od Sigmy je známe, že majú veľmi dobrú ostriacu rýchlosť. S ohľadom na veľkosť a množstvo optiky vo vnútri je objektív skutočne rýchly a fokus držal aj pri pohybujúcich sa objektoch veľmi dobre. Jediná drobnosť, ktorá mi občas „nedocvakla“ bola potreba ostriť na dvojitý krížový bod pri clone f/6.3. Neviem či to bolo konkrétnym kusom, no ak som mal vybratý iný bod pri tejto clone, objektív sa „zahryzol“ a ani po zmene bodu nechcel automaticky preostriť, musel som fokus manuálne posunúť aby sa autofokus rozbehol znova. Väčšinu času som teda strávil ostrením na stredový bod. Ako som už spomínal, aj pri nevyladenom autofokuse bol objektív celkom presný. Veľmi príjemne ma prekvapila hĺbka ostrosti pri vyšších clonách, viď príklad nižšie. Na prvej fotografii som ostril na malinu, ktorú dcéra drží v rukách, na druhej na jej oko. Fotené zo vzdialenosti cca 3,5m pri clone f/5.6. Všimnite si hlavne stromy, ktoré má cca 7m za chrbtom. Veľmi príjemné rozostrenie.

Keďže som sa nachádzal práve v oblasti, nad ktorou je relatívne hustá letecká premávka, nedalo mi v tak krásny deň nevyskúšať, čo objektív pri 600mm dokáže. Všimnite si lietadlo Qatar Airways. Jednoznačne vieme povedať, že ide o Airbus A380, pri nazoomovaní na 100% je čitateľná aj identifikácia lietadla na krídle. Tieto stroje lietajú vo výškach 11-12km nad zemou, berúc tak do úvahy moje fotenie z ruky a vzdušný stĺpec medzi mnou a lietadlom je táto kvalita obrazu veľmi príjemná. Ohnisko 600mm tak príde vhod aj všetkým planespotterom. Vignetácia objektívu je síce viditeľná v RAW snímke, avšak jej automatická eliminácia (korekcie objektívu) v Lightroome zafungujú skvelo.

Pre predstavu o akom rozsahu ohnísk je v tomto prípade reč, prikladám dve foto. Nie, kvalitu ani nič iné som v tomto prípade nehľadal, sediac na plaveckom tréningu som z opačnej strany bazéna odfotil plavecké stopky na stene. Tomu vravím zoom 🙂 Fotky sú neupravované, len mierne vyrovnané a v Lightroome aplikovaný profil objektívu.

Keď už sme boli pri tom plávaní, bola to skvelá možnosť vyskúšať ostrenie v skutočne náročných podmienkach. Plavci plávali voľný spôsob, kedy sú skutočne rýchli, aj pri nádychu sa im obvykle cez tvár valí voda a okolo nich to špliecha. Objektív si aj v tých šialených podmienkach, ktoré neskoro poobede panujú na plavárni FEI STU v Bratislave viedol celkom dobre a držal plavca zaostreného aj pri plnom zoome a clone f/6.3. ISO som v tomto prípade musel vyhnať na 10000, avšak foto je stále dostatočne ostrá a použiteľná. Po drobnom doladení šumu pomocou Dfine2 z Nik Collection je ešte stále ostrosť prijateľná. Veľmi ma v týchto podmienkach prekvapila stabilizácia v objektíve, aj pri nízkej hladine svetla, vysokom ISO a najdlhšom ohnisku som z ruky udržal 1/30s pri fotení trénera chodiaceho popri bazéne.

Pre otestovanie rýchlosti ostrenia v hale som objektív zobral aj na hokej, keď bratislavskí Capitals hrali svoj súťažný zápas v Považskej Bystrici. Už po príchode do haly som tušil, že to bude naozaj test ako sa patrí, ktorý preverí ako objektív tak foťák. Pokiaľ v Bratislave môžem s objektívom 70-200mm f/2.8 fotiť na clone f/3.2 pri 1/1000s a ISO 1000 – 1250, berúc do úvahy minimálne clonové čísla Sigmy som tušil, že pre použiteľné časy pôjde ISO vysoko. Aby som sa teda dostal na rozumnú expozíciu, pri clone f/6.3 som na čas 1/500s dostal ISO 5000 – 6400. To je hranica, nad ktorú idem skutočne nerád, hoci aj pri vyššej citlivosti vie Canon 5D dať stále použiteľný výstup. Upravený príklad z tohto zápasu nájdete nižšie. Tu sa najmä pri dlhších ohniskách napriek relatívne malej clone (v porovnaní s f/2.8 či f/3.2) prejavovali drobné odchýlky autofokusu, no fotky vyšli celkom dobre. Celú galériu zo zápasu v prípade záujmu nájdete v Lightroom galérii. Tu sa ukázal v pozitívnom svetle hlavne autofokus so svojou rýchlosťou. Klobúk dole Sigma pred týmto ostrením v tak šialených podmienkach.

V tomto momente som už tušil, že fotenie outdoorových športov bude skutočná silná stránka objektívu. Možnosť zobrať ho na fotenie futbalu som tak rozhodne privítal. Objektív sa správal veľmi konzistentne, ostril rýchlo a tak som ti toto fotenie už len užíval. Opäť, chcelo by to doladiť autofokus, ale nebolo to nič, čo by fotky pre moje potreby či potreby klubu likvidovalo. Aj pri plnom ohnisku a clone f/6.3 je hĺbka ostrosti zaujímavá a stále ponúka dobrú separáciu objektu od pozadia.

Ako toto testovanie zhrnúť? Sigma 60-600mm f/4.5-6.3 DG OS HSM Sports je veľmi vydarený objektív, vhodný predovšetkým pre fotenie outdoor aktivít, zveri, vtáctva či iných objektov. Ak sa vám nechce so sebou nosiť viacero objektívov, ponúka veľmi zaujímavý rozsah ohnísk, s ktorým môžete fotiť všetko od portrétov cez dynamický šport až po lietadlá. Na hory ho so sebou asi nezoberiete vďaka jeho hmotnosti, avšak na rýchle fotenie z ruky či aj dlhšie s monopodom je veľmi zaujímavou voľbou. Ak by som si mal dnes vybrať, či ísť do 150-600mm alebo 60-600mm, vybral by som si práve rozsah 60-600. Cena je veľmi podobná a podľa existujúcich recenzií je lepší ako 150-600mm (ktorú som zatiaľ nemal).

Plusy:

  • ohniskový rozsah
  • rýchle ostrenie
  • optická stabilizácia
  • cena
  • kvalita spracovania
  • utesnenie
  • riešenie statívovej objímky a nohy (odmontovateľná Arca-Swiss kompatibilná)
  • možnosť personalizovania pomocou Sigma USB docku

Mínusy:

  • hmotnosť
  • relatívne malá clona pre indoor športy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.