Ako získať akreditáciu na fotenie športového podujatia?

Tento článok bol pôvodne uverejnený v Magazíne AQT.

Keď som zvažoval, že sa pustím do fotenia športu, moja najväčšia obava bola, či sa mi vôbec podarí dostať sa na podujatie, ktoré by som chcel fotiť. Bolo mi jasné, že budem potrebovať akreditáciu – oficiálne povolenie organizátora na fotografovanie daného podujatia. Ale ako sa k nej dostať? Fotím sám pre seba, moje fotky nie sú zverejňované inde okrem môjho instagramu/facebooku/webu. Možno túto situáciu poznáte alebo ste v podobnej situácii sami. Nie je bezvýchodisková a poradím vám, ako na to. Zázraky ale nečakajte.

Ak ste niekedy hľadali informácie o tom, ako získať foto akreditáciu na športové podujatie, asi ste toho našli kopec v angličtine. Moje rady nebudú iné, skôr vás chcem presvedčiť o tom, že tak, ako tieto rady fungujú v USA, Británii či kdekoľvek inde, fungujú aj na Slovensku.

Ako teda foto akreditáciu získať?

Je to jednoduché. Pýtajte si ju. Nájdite si podujatie alebo klub, ktorý vás zaujal, a nájdite si kontakt na PR manažéra alebo asistenta, organizátora. Možno bude mať dané podujatie priamo na svojom webe zverejnenú informáciu o tom, kde a ako môžete o akreditáciu žiadať, prípadne aj spoločne s formulárom, ktorý je potrebné vyplniť. Ak takúto informáciu nenájdete, napíšte na kontakt, ktorý ste našli (prípadne na viaceré naraz) email so žiadosťou o poskytnutie akreditácie. Platí tu jednoduché pravidlo – slušne a vecne. Vysvetlite kto ste, čo požadujete (foto akreditáciu, slovíčko „foto“ je v tomto prípade dôležité) a ako budú fotografie z daného podujatia použité.  Odošlite a čakajte.

Získať foto akreditáciu môžete v zásade tromi spôsobmi. Prvým (a jedným z dvoch jednoduchších) je, že spolupracujete s agentúrou, prípadne redakciou (novín, časopisu, webu, jednoducho oficiálneho média). Pokiaľ má toto médium vzťah k danému športu, použite postup spomenutý o odstavec vyššie, získať akreditáciu na 99,99% nebude problém, ak sa nejedná o maličké médium (ak ste si práve založili stránku o futbale, asi nemôžete očakávať že vám kluby z najvyššej súťaže akreditáciu dajú) alebo velikánsky event (akreditácií je vždy obmedzené množstvo, väčšie médiá a agentúry majú vždy prednosť).

Druhá možnosť, ktorá je z mojej praxe len teoretická, avšak nevylučujem ju, je že vás osloví priamo organizátor podujatia. Ak ste vo svojej práci fakt dobrí a máte meno, môže sa stať že si nájdete email od organizátora podujatia, že by boli radi, ak by ste ich event nafotili práve vy. Osobne o takomto prípade neviem a nestal sa ani mne, zastávam ale princíp „nikdy nehovor nikdy“. Možno raz…

Tretia možnosť je požiadať o foto akreditáciu tak, ako som opísal, a uviesť, že ste freelancer. V takomto prípade určite vo svojej žiadosti nezabudnite napísať, ako budú fotografie použité (napr. pre účely rozšírenia portfólia). Dobrým zvykom býva následne, ak vám je akreditácia poskytnutá, niekoľko fotografií poskytnúť bezplatne organizátorovi na voľné použitie. Pre vás to je predsa pomoc, tak prečo niečo neposkytnúť naspäť? Budujete si tak aj vlastné meno.

V tejto tretej možnosti žiadosti o akreditáciu je dôležité, aby ste mali čo ukázať, že skutočne šport, aspoň podobný, fotíte. Preto oslovte najprv menšie kluby, nižšie súťaže, mladšie vekové kategórie, foťte pre nich aj zadarmo. Malé kluby sú rady za záujem, ak im dáte dobré fotky, budú mať propagáciu. Získate skúsenosti, vytvoríte si aspoň základ portfólia a máte čo ukázať. Nemusí to byť hneď šport, ktorý chcete fotiť, ale nech sa aspoň podobá. Napr. keď som žiadal o možnosť fotiť americký futbal, poslal som na ukážku fotky z futbalu. Napíšte, že si chcete skúsenosti rozšíriť o nový šport. Poznajte tento šport, aspoň základné pravidlá.

Tak ako vo všetkom, netreba mať obavu a treba sa pýtať.

Čo najhoršie sa môže stať? Alebo nedostanete odpoveď, alebo vám odpíšu že vám akreditáciu neposkytnú. O čo ste prišli v takom prípade? Maximálne o jednu z mnohých príležitostí na rozšírenie svojich znalostí. Ale vyskúšali ste si niečo nové – viete ako na to a čo pre to treba spraviť. A po prvom takomto maili už ďalší napíšete jednoduchšie. A potom to už ide. Verte mi, sám som pri prvom takomto maili trpel, som introvert od kosti a osloviť niekoho, koho nepoznám s tým, že od neho niečo chcem, je pre mňa zložité. Ale ak to neskúsite, nemáte veľkú nádej že vám niečo spadne samo do lona.

Keď vám následne príde email, že vaša žiadosť o akreditáciu bola akceptovaná, vynahradí vám to všetky nervy, ktoré máte (a možno nemáte, ja som mal) pred odoslaním. Potom už len postupujte podľa inštrukcií kde a ako si akreditáciu vyzdvihnúť.

Dôležitá sada informácií na záver

Nezabudnite poďakovať za udelenie akreditácie. Ihneď mailom. Ak ste sľúbili poskytnúť fotky z podujatia, spravte tak najneskôr dva dni po jeho skončení. Poďakujte za možnosť byť pri tom, zažiť to, skúsiť niečo nové. Slušnosť sa vám isto oplatí. Nikdy neviete, kde a kedy sa s tým, kto vám akreditáciu poskytol, stretnete opäť.

Keď ste na danom podujatí vždy majte akreditáciu viditeľne na sebe, alebo aspoň poruke. Ak vám nikto nepovie, kam môžete a kam nie, pýtajte sa pri preberaní akreditácie. Tieto pravidlá následne dodržte, aby vám akreditácia nebola odobraná, prípadne aby ste si za sebou hneď nezabuchli dvere. Chcete predsa prísť znova, zažiť ten pocit zo športového podujatia, byť blízko víťazom, zachytiť emóciu. Rovnako, usporiadatelia a bezpečnostná služba vás môže kedykoľvek odkiaľkoľvek vykázať, vyzvať na predloženie akreditácie, požiadať aby ste niečo nerobili. Nediskutujte, spravte čo vám hovoria. Vyhnete sa problémom, ktoré môžu opäť viesť až k tomu, že vám akreditáciu odoberú a už nikdy ju nedostanete. Majú svoje dôvody, ktoré možno nemajú ani čas vám vysvetľovať. A navyše, je dobré byť s nimi zadobre. Ak vás stretávajú viackrát a budete sa správať ako dospelý slušný človek, vedia že sa na vás môžu spoľahnúť, že nevbehnete na hraciu plochu počas zápasu, pretekárovi do dráhy či nebodaj pod auto. Z toho by ste nemali nepríjemnosti len vy, ale aj oni.

Viem, že posledné vety zneli ako niečo samozrejmé, je však podľa mňa dôležité ich spomenúť. Ak sa chcete foteniu športu venovať, je dobré budovať si svoje meno a značku aj vystupovaním. Budete tak mať možnosť fotiť stále lepšie a aj zaujímavejšie a väčšie podujatia. A kto vie, možno to dotiahnete až na majstrovstvá sveta či olympiádu. Alebo Dakar. Držím vám palce a ak sa niekde stretneme, príďte za mnou a dajte o sebe vedieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.