T&T: Nebojte sa M-ka

Sériu rýchlych tipov a trikov začnem tým, že sa vám pokúsim ukázať, že fotiť v Mku (manuálnom móde) nie je naozaj nič strašné.

Ak sa zaujímate o fotografovanie, už isto viete, že správna expozícia fotky závisí od tzv. expozičného trojuholníka. Ten berie do úvahy čas expozície (T/S), zvolenú clonu (A) a citlivosť snímača (ISO). Fotoaparát vám ponúka programy, v ktorých na základe dvoch vami nastavených parametrov a údajov, ktoré odčíta meraním expozície, nataví automaticky tretí atribút tak, aby bola expozícia podľa jeho výpočtu „správna“. V prípade fotoaparátov značky Canon sa jedná o módy Av (priorita clony, fotoaparát doráta pri zvolenom ISO expozičný čas) a Tv (priorita času, fotoaparát doráta pri zadanom ISO clonu). Názvy týchto módov sa môžu na iných značkách líšiť. Samozrejme, vstavaný expozimeter dokážu pomýliť špecifické okolnosti. Expozimeter sa nechá oklamať v prípade, že fotografujete počas jasného dňa na slnkom zaliatej pláži, na snehu, či ak sa snažíte merať expozíciu z tmavého objektu.

Čo však v prípade, ak chete mať všetky tri parametre expozície vo svojich rukách? Než som si spravil prehľad, mojou najväčšou obavou bolo, že na to, či mám správne exponovanú fotografiu, prídem až v postprodukcii. Keďže manuál čítam až keď všetko zlyhá, netušil som, že na zistenie správnej expozície ani nemusím skladať fotoaparát od oka. Indikácia expozície je totiž priamo v jeho hľadáčiku. Indikátor expozície v manuálnom móde neslúži na indikáciu korekcie expozície, ale na indikáciu expozície samotnej.

V červenom obdĺžniku infikátor expozície ukazuje preexponovanie o +1/3 EV.

Keď si teda zvyknete na ovládanie svojho fotoaparátu, viete veľmi rýchlo meniť clonu, expozičný čas aj ISO a zároveň sledovať vplyv ich zmeny na celkovú expozíciu. Ak vám indikátor ukazuje čísla menšie ako 0, máte expozíciu podexponovanú a naopak. Berúc do úvahy vonkajšie vplyvy tak môžete veľmi jednoducho sledovať správnosť svojich nastavení počas snímania bez nutnosti skladať fotoaparát od oka. Ak fotíte s využitím live view, rovnaký údaj vidíte na obrazovke samozrejme tiež.

Nebojte sa teda, dajte mystickému M šancu a manuálny mód sa rýchlo stane vašim spoločníkom 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.