Update workflowu – CameraBits Photo Mechanic

Prednedávnom som opisoval, ako mám oraganizovaný svoj workflow pre spracovanie fotografií. Vrámci neho som pre culling využíval Adobe Bridge, čo je veľmi pohodlné riešenie ak máte zakúpený niektorý z balíkov Adobe CC. Medzičasom som však zaviedol do svojho workflow nový softvér pre culling a nahradil tak Adobe Bridge. Aký softvér, prečo a s akým prínosom? O tom bude tento blog post.

Ak sa opýtate profesionálov medzi fotografmi, ako je možné, že agentúry majú tak rýchlo a tak dobre popísané fotografie, odpovedia vám jednoducho. Photo Mechanic. CameraBits Photo Mechanic je tým softvérom, ktorý robí len pár základných vecí, ale robí ich dobre a rýchlo. Môžete v ňom veľmi efektívne k fotografiám pridávať IPTC popisy, využiť jeho funkcionality pre skratky a tzv. code replacements (viac nizsie). Okrem toho, jeho schopnosť rýchlo prezerať fotografie a rôznym spôsobom ich označovať je doteraz nevidená k žiadnom známom dostupnom softvéri pre správu fotografií. Jednoducho môžete spraviť prípadný potrebný orez a fotky zdieľať kam potrebujete. Ozývali sa dokonca hlasy, aby Adobe konečne Photo Mechanic kúpila a použila ho ako engine pre zobrazovanie v Lightroome 🙂

Nakoľko som v poslednom čase potreboval spracovávať a prechádzať veľké množstvá snímok, rozhodol som sa vrámci black friday akcií využiť zľavu na nákup práve Photo Mechanicu, ktorý u mňa týmto nahradil Adobe Bridge. Ak sa teda pozrieme spätne na môj workflow,vyzerá nasledovne:

  • kópia karty na disk (dá sa nahradiť práve funkcionalitou ingest vo Photo Mechanicu, zatiaľ však zotrvávam pri pôvodnom postupe)
  • culling v Photo Mechanicu
  • aplikácia IPTC template na vybrané fotografie (tá by mala originálne byť súčasťou prvého kroku v PM vrámci ingestu, nevylučujem ďalšu úpravu svojho workflow v budúcnosti)
  • prípadné aplikácie code replacements
  • load vybraných a popísaných foto do Lightroomu (uvidíme ako dlho, po triale Capture One 20 som veľmi milo prekvapený a naklonený myšlienke prechodu)
  • vytvorenie novej collection v LR
  • základné úpravy a zaradenie do collection
  • v prípade potreby úprava v PS
  • export collection do jpeg pre klienta

V čom mi Photo Mechanic pomáha? Práve svojou rýchlosťou prezerania a tagovania/onačovania farebnými kategóriami, možnosťou hromadného popisu s využitím code replacements ohromne uľahčuje život. Pri cullingu v Bridge, či nedajbože Lightroome som vždy musel čakať na načítanie fotky, kým som dokázal vyhodnotiť, či je dostatočne ostrá a hodná ďalšieho spracovania. V PM čakať netreba ani pri RAWoch, ktoré majú v priemere 36MB z môjho Canonu 5D Mark IV. Prejsť tak niekoľko stoviek fotiek povedzme z hokejového zápasu mi trvá zlomok času oproti Bridge či Lightroomu.

Vrámci cullingu využívam označovanie farbami. Defaultné farby si môžete samozrejme zmeniť aj s popismi, rovnako ako si ako defaultné môžete vybrať hodnotenie hviezdičkami. Ja teda využívam farby, konkrétne farby priradené klávesám 1 (červená), 2 (žltá) a 3 (zelená). Zelená je pre mňa pick, saver. Fotka, ktorú chcem zachovať, možno aj editovať niekedy v budúcnosti. Žltá je fakt dobrý záber, ktorý klient určite dostane upravený. Červená je pecka, ktorá bude zaslaná ešte pred ďalším spracovaním. Ak posielam fotky až po evente, červené idú na spracovanie prioritne. Ak ich posielam ešte počas eventu, po cullingu zobrazujem odfiltrované len červené a pomocou Cmd+A a Cmd+E ich otváram v Adobe Camera Raw vo Photoshope, upravujem a exportujem, takto zasielam dohodnutým spôsobom.

V prípade že nepotrebujem fotky hneď po cullingu spracovávať, postupujem obvykle opačným spôsobom s iným spôsobom označovania, ktorý Photo Mechanic ponúka. Po načítaní fotiek do PM prechádzam jednu za druhou a používam klávesu T pre tagging. V contact sheete PM následne tieto fotky vidno označené checkboxom. Označuem v tomto prípade fotky, ktoré si ponechať nechcem. Po prejdení celého importu zobrazím len označené fotky pomocou F3 v contact sheete a označené zábery putujú nekompromisne do histórie.

Ďalšou oblasťou, v ktorej je Photo Mechanic silný, je vytváranie IPTC popisov fotografií. Možností, ako fotky popisovať, ponúka obvykle každý softvér niekoľko, PM je však zatiaľ asi najflexibilnejší s ktorým som doteraz robil. Možnosť definovania predpripravených popisov, využívanie skratiek (podľa mňa lepší preklad než premenné v tomto prípade, v origináli sa jedná o Variables) a code replacementu z neho robia veľmi flexibilný nástroj. V prípade skratiek (variables) sa jedná o automatické dopĺňanie niektorých, na inom mieste vyplnených, IPTC alebo EXIF hodnôt. Ako príklad môže slúžiť nasledovné: v IPTC vyplníte názov daného eventu a keď tento názov chcete použiť v inom IPTC poli, kľudne aj popise danej foto, vyberiete pole Event zo zoznamu skratiek ktoré vám PM ponúka, prípadne použijete v texte názov premennej v {}, v tomto prípade {event}, a to bude automaticky naplnené hodnotou z poľa Event.

Code replacement funguje na podobnom systéme, avšak umožňuje vám pripraviť si súbor, z ktorého bude code replacement načítavaný, vopred. Jeho formát je jednoduchý, jedná sa o textový súbor, v ktorom sú tabulátorom na riadkoch oddelené hodnoty. Najjednoduchší má dve hodnoty, kód a tabulátorom oddelený text, ktorý má tento kód nahradiť (štruktúra môže byť zložitejšia, môžete používať viaceré hodnoty pre ten istý kód, ak chcete napríklad rozšíriť popis v niektorých prípadoch). Pre každý import následne môžete do PM nahrať novú sadu code replacement súborov, takže sa nemusíte strachovať o to, aby ste mali medzi jednotlivými kódmi úplne jedinečné kódy. Najčastejšie sa táto funkcionalita používa pre dopĺňanie mien do popisov. Môj súbor povedzme pre hokejistov Bratislava Capitals bude obsahovať okrem iných aj riadok

bc2     Peter Hamerlík (Bratislava Capitals #2)

a kdekoľvek, kde chcem v IPTC doplniť meno hráča s číslom 2 z tímu Bratislava Capitals, nemusím ho vypisovať, jednoducho napíšem \bc2 a po stlačení medzery bude tento kód nahradený textom Peter Hamerlík (Bratislava Capitals #2). Ak si povedzme popis fotky v IPTC nastavím na text „ počas zápasu {event} ({citytaken} {iptcdate})„, stačí mi nastaviť pri popisovaní pole Event, aplikovať na všetky fotky a potom len dopĺňať kódy pre jednotlivých hráčov na začiatok popisu. V konečnom výsledku bude popis vyzerať napríklad nasledovne: Peter Hamerlík (Bratislava Capitals #2) počas zápasu Bratislava Capitals - HK Martin (Bratislava 1.11.2019). Veľa písania, ak by som mal každú fotku popísať celým týmto textom, avšak s využitím skratiek a code replacementu je to brnkačka. Zoznam skratiek je veľmi obsiahly a dokážete takto zachytiť mnohé atribúty snímku, code replacementy vám dávajú dodatočnú flexibiltu vo vašich popisoch. Pre niektoré zahraničné tímy viete code replacement súbory nájsť na internete, napr. na codereplacements.com. Ak by mal niekto záujem zdieľať svoje code replacement súbory, dajte vedieť!

V jednej diskusii na facebooku som zachytil práve diskusiu týkajúcu sa cullingu a na odporúčanie napr. práve Photo Mechanicu tam padol argument, že nie je nutné pridávať si ďalší softvér do workflowu. Nuž, nedá sa nesúhlasiť, avšak po vyskúšaní práve Photo Mechanicu prínosy (rýchlosť a flexibilita) prevýšili nevýhody. Pre mňa určite áno. Nájdu sa aj lacnejšie podobne vybavené softvéry, ak sa vám nechce utrácať cca 125 Eur za licenciu za PM6, napríklad FastRAWViewer. Odskúšal som oba, aj FRV je rýchly, avšak mne osobne viac vyhovuje PM. Ak potrebujete skutočnú flexibilitu a rýchlosť vo svojej práci, odporúčam využiť trialy čohokoľvek čo nájdete a nájsť si v tom, čo bude pre vás fit for purpose, to najvhodnejšie pre vaše potreby. Úplne rozumiem, ak mi niekto povie, že mu culling v Lightroome úplne vyhovuje. Pre mňa osobne je však lepšou alternatívou práve Photo Mechanic, a to ho nevyužívam naplno (napr. exporty, orezy a pod.). Jeho možnosti konfigurácie, flexibilita a rýchlosť sú pre mňa prínosom, ktorý mi zatiaľ žiadny iný softvér neposkytol.

DISCLAIMER: tento článok ani ja nie sme v žiadnom prepojení so spoločnosťou Camera Bits, autorom programu Photo Mechanic. Všetky názory a príklady sú moje vlastné, článok nie je sponzorovaný a z prípadného nákupu Photo Mechanic nemám žiadnu províziu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.